Uran parhaat palkittu

8.11.2017

Joukkueiden parhaat
Joukkueiden parhaat
Naiset nousivat ensi kaudeksi suomensarjaan!
Naiset nousivat ensi kaudeksi suomensarjaan!
D-pojat, pm 3.sija
D-pojat, pm 3.sija
F-juniorit
F-juniorit
G-juniorit, Ura Musta
G-juniorit, Ura Musta
G-juniorit Ura Keltainen
G-juniorit Ura Keltainen

Eilen 8.11. järjestettiin Kannuksen Uran jaostojen yhteinen palkintojenjakotilaisuus. Pesäpallojaoston palkitut:
 

Keski-Pohjanmaan Pesiksen mitalit
 

Naperot, Keltainen G-juniorit (alle 8 vuotta), ei pelata sijoituksista, pelasivat C-korissa, osallistumismitali. Joukkueelle tuli voittoja, tasapeli ja myöskin tappioita

Roosa Heikkilä, Joona Huuki, Veikka Isohanni, Olavi Kerola, Silva Kokkonen, Tuukka Kopsala, Antti Mäki-Petäjä, Pihla Riippa, Patrick Salmela, Eemil Ylikotila ja Helmi Silakka

Pelinjohtajat ja valmentajat: Toni Uutela, Markku Saari, Petri Mäki-Korvela

Joukkueenjohtaja: Johanna Kiiskinen
 

Naperot, Musta G-juniorit (alle 8 vuotta), ei pelata sijoituksista, pelasivat C-korissa, osallistumismitali. Joukkueelle tuli voittoja ja tasapeli

Aapo Jylli, Aarni Kuutti, Aino Kotimaa, Oliver Lastikka, Milla Mikkola, Remu Mäki-Korvela, Luka Pajukoski, Leevi Pesonen, Kasper Saari, Luukas Saarikoski, Viivi Salmela ja Joona Uutela

Pelinjohtajat ja valmentajat: Toni Uutela, Markku Saari, Petri Mäki-Korvela

Joukkueenjohtaja: Johanna Kiiskinen
 

Naperot, F-juniorit (alle 10 vuotta), ei pelata sijoituksista, pelasivat B-korissa, osallistumismitali. Joukkueelle tuli voittoja, tasapelejä ja tappiota.

Tuomo Hollanti, Fia Kemppainen, Aukusti Kekolahti, Akseli Kekolahti, Minka Mäkitalo, Noora Huuki, Aino Kotimaa, Oliver Lastikka, Ellen Rekilä, Venla Vörlin, Leevi Vuollet, Leevi Vesisenaho, Amalia Kattilakoski, Iiro Hautamäki, Janica Hollanti, Viivi Uutela ja Martta Autio

Pelinjohtajat ja valmentajat Anne-Mari Kotimaa ja Maria Kemppainen

Joukkueenjohtaja: Anne-Mari Kotimaa
 

D-pojat (alle 14 vuotta) pm 3. ja Suurleirileirillä Turussa sijoitus 29. ( 53 joukkuetta) .

Lasse Hanni, Arttu Jylli, Konsta Kananen, Essi Kivelä, Heikki Kokkonen, Eliel Koskela, Anni Kotimaa, Onni Kotimaa, Roni Kumpula, Aaro Pesonen, Elias Toikkanen, Ella Toikkanen, Viljami Viitanen ja Max Witick

Pelinjohtajat ja valmentajat: Petri Mäki-Korvela, Jari Viitanen

Joukkueenjohtajat: Anne Kolppanen ja Anne-Mari Kotimaa
 

Muiden joukkueiden sijoitukset piirin ja valtakunnan sarjoissa:

E-tytöt (alle 12 vuotta): piirisarjan 9. ja Tenavaleirillä 45. (57 joukkuetta)

C-tytöt (alle 16 vuotta): Valtakunnan leirillä pelisarjan 10. sijoitus 30. joukkueita 52 kpl

Ladypesis: 3. piirin naisten harrastesarjassa

NMK 1. Maakuntasarjan Luoteislohkossa ja nousu Suomensarjaan

MMK Ura 4 11. Maakuntasarjan Luoteislohkossa

MMK Ura 3 6. Maakuntasarjan Luoteislohkossa

MSS Ura 2. 7. Suomensarjan Länsilohkossa

MSS Ura 1. 2. Suomensarjan Pohjoislohkossa

 

Jaoston palkitsemiset 2017

Joukkueiden palkittavat (2-3 pelaaja / joukkue)
 

Naperot Keltainen G-juniorit

  • vuoden sisäpelaaja Tuukka Kopsala

  • vuoden ulkopelaaja Pihla Riippa

  • vuoden yllättäjä Antti Mäki-Petäjä

Naperot Musta G-juniorit

  • vuoden sisäpelaaja Oliver Lastikka

  • vuoden ulkopelaaja Luukas Saarikoski

  • vuoden yllättäjä Luka Pajukoski

Naperot F-juniorit

  • paras sisäpelaaja Tuomo Hollanti

  • paras ulkopelaaja Minka Mäkitalo

  • vuoden yllättäjä Akseli Kekolahti

E-tytöt

  • paras sisäpelaaja Neea Roiko

  • paras ulkopelaaja Minea Kemppainen

  • vuoden yllättäjä Anni Verronen

D-pojat

  • paras sisäpelaaja Arttu Jylli

  • paras ulkopelaaja Eliel Koskela

C-tytöt

  • paras sisäpelaaja Lilian Koskela

  • paras ulkopelaaja Essi Kivelä

Ladypesis

  • paras sisäpelaaja Johanna Kiiskinen

  • paras ulkopelaaja Maria Kemppainen

Miehet Maakuntasarja Ura 4

  • paras sisäpelaaja Riku Keski-Sämpi

  • paras ulkopelaaja Lauri Kivelä

Miehet Maakuntasarja Ura 3

  • paras sisäpelaaja Aleksi Lahti

  • paras ulkopelaaja Petri Mäki-Korvela

Miehet Suomensarja Ura 2

  • paras sisäpelaaja Tomi Karhukorpi

  • paras ulkopelaaja Tommi Angervisto

Naiset Maakuntasarja

  • paras sisäpelaaja Janita Seppälä

  • paras ulkopelaaja Lilian Koskela

Miehet Suomensarja Ura 1 (Seuran edustusjoukkue)

  • paras sisäpelaaja Aleksi Alanko

  • paras ulkopelaaja Eetu Isohanni

Juniorituomari 2017 ( 5 kpl)

  • Teemu Hollanti, Eliel Koskela, Lilian Koskela, Heikki Kokkonen ja Onni Kotimaa

Vuoden Juniorivalmentaja 2017 (2kpl): Lauri Kivelä ja Janita Seppälä

Perusteluina:

  • Tekivät erittäin hyvää työtä ja ovat lupautuneet jatkamaan myöskin ensi kaudella

  • Joukkue kehittyi valtavasti kauden aikana

  • Rohkeasti nuorella joukkueella SM-karsintasarjaan

Kannuksen Uran pesisteko 2017: Naisten nousu Suomensarjaa

Alustus / Perustelut

  • Ajatus lähti muutamien henkilöiden toimesta ja niin lähdettiin rohkeasti kasaamaan joukkuetta sekä toteuttamaan unelmaa
  • On ollut erittäin hienoa nähdä viimeisen kolmen vuoden aikana mitä on tapahtunut Kannuksen pesäpallossa tällä sektorilla.

Tätä ovat olleet tekemässä (17 kpl):

Vilma Heikkilä, Vilma Jämsä, Saija Järvenoja, Petra Kauppinen, Essi Kivelä, Anne Kolppanen, Lilian Koskela, Henni Kuoppala, Tiia Lahnalampi, Saana Lahti, Kiia Peltokangas, Veera Pyykönen, Janita Seppälä, Saara Seppälä, Tiina Somero sekä Valmentajat ja pelinjohtajat: Eetu Rekonen ja Marko Järvenoja

 

PESÄPALLOJAOSTO HALUAA ONNITELLA KAIKKIA PALIKITTUJA SEKÄ KIITTÄÄ KAIKKIA VETÄJIÄ JA TAUSTAHENKILÖITÄ,JOTKA MAHDOLLISTAVAT KANNUKSEN URAN TOIMINNAN NYT JA TULEVAISUUDESSA.